Hora Sinaj a klášter sv. Kateřiny
|Na poloostrově Sinaj je místo, které jako jedno z mála na světě, uctívají křesťané, židé i muslimové. Hora Sinaj. Místo, kde Mojžíš obdržel Desatero.
Každý z nás zná vyprávění příběhu z Bible, kdy Židé pod vedením Mojžíše utekli z egyptského otroctví a vydali na pouť do zaslíbené země. A pod horou Choreb k Mojžíšovi promluvil Bůh z hořícího keře. Mojžíš vystoupil na horu, strávil zde 40 dní a zde obdržel desky s vytesaným Desaterem božích přikázání.
Hora Sinaj je právě spojena s biblickou horou Choréb. I když někteří vykladači Bible označují i jiné hory, z hory Sinaj se stalo významné poutní místo. A je velmi často nabízen jako fakultativní výlet při Vašich dovolených v egyptských letoviscích na Sinaji.
Výlet na horu Sinaj
Díky oblíbenosti a významu místa každý den stoupá na vrchol hory Sinaj ( 2285 m ) turisté, aby z vrcholu viděli východ slunce.
Vystupuje se většinou v podvečer nebo již za tmy. Magičnost místa, tma, světla baterek turistů dělají z výstupu malé dobrodružství.
Na vrchol hory Sinaj vedou dvě trasy. Ta náročnější je sice přímější, ale musíte překonat přes 3750 kamenitých schodů. Této cestě se říká Cesta pokání.
Druhá cesta vede po klikaté Velbloudí stezce, výšlap není tak příkrý. Pouze na konci je 750 schodů.
Za náročnou cestu na vrchol budete odměněni nádherným východem slunce a výhledem po okolí. Na vrcholu můžete také obdivovat Kapli Svaté trojice.
Pro výstup se dostatečně vybavte tekutinami a jídlem. A teplým oblečením, rána na vrcholu bývají větrná a velmi chladná.
Klášter sv. Kateřiny
Klášter sv. Kateřiny se rozkládá na úpatí hory Sinaj. Byl založen v 6. století. Ke klášteru se váží dvě legendy. Právě zde se v podobě hořícího keře zjevil Mojžíšovi Bůh. Tuto událost připomíná napodobenina hořícího keře, která je vedle baziliky za ozdobnou mříží. Poblíž je i Mojžíšova studna.
Druhá legenda se váže ke svaté Kateřině, které je klášter zasvěcen. Kateřina byla jedna z prvních křesťanek a mučednic. Byla umučena ve 4.století v Alexandrii. Dle legendy byla mučena na kole a následně byla sťata. Její tělo pak prý odnesli andělé. Následně o 6. století později nalezli její tělo řeholníci, a to neporušené, na nedaleké hoře, která sousedí s horou Sinaj.
Klášter byl následně zasvěcen sv. Kateřině, hora, kde bylo její tělo nalezeno se dnes jmenuje hora Svaté Kateřina ( arabsky Džebel Katrín ), je vysoká 2642 m. Je to nejvyšší vrchol celého Egypta.
Klášter, i když je dnes jako významné poutní místo hojně navštěvován turisty, je stále praktikující. Žije zde asi 20 řeholníků, jsou příslušníci řecké pravoslavné církve.
Veřejně přístupné části kláštera jsou pouze Bazilika Proměnění páně a kaple Hořícího keře. V bazilice můžete zahlédnou část sbírky ikon. Zdejší sbírka ikon je velmi rozsáhlá, obsahuje přes 2000 ikon a nejstarší z nich jsou z 5. století. Významná je také zdejší knihovna se sbírkou religiózních spisů, která je druhý největší na světě hned po Vatikánu.
Trávíte-li dovolenou na jihu Sinajského poloostrova určitě si jeden den vydejte na pouť na horu Sinaj a ke klášteru sv. Kateřiny. Nevšední zážitek, krásný výhled, zvláštní atmosféra poutního místa Vás odmění za námahu při výstupu.
[mappress mapid=“8″]
úvodní foto: Joonas Plaan