Luxor, Théby – východní břeh
|Théby, dnes po jménem Luxor, byly slavným sídlem Faraónů Střední a Nové říše. V době největšího rozkvětu zde žil asi 1 milión obyvatel.
V období střední říše se začal vliv Théb postupně sílit a vyvrcholil zlatý obdobím za vlády faraonů se jménem Ramess v období Nové říše.
- Střední říše – 2055 – 1650 př.n.l.
- druhé přechodné období 1650 – 1550 př.n.l. – Egypt okupován Hyksósy
- Nová říše – 1550 -1069 př.n.l.
V období Nové říše se označuje jako Zlaté období faraónů. Byli vyhnáni okupanti a Egypt se rozrostl do velké velikosti a Théby se staly hlavní městem této říše.
V tomto období vládlo hodně významných faraónů:
- Amenhotep
- Thutmos
- Královna Hatšepsut
- Achnaton
- Tutanchamon
- Ramsess
- Sethi
Tato jména se často používala, a tak se jménem Ramsess vládlo postupně 6 faraónů.
Po vládě posledního Ramesse vliv Théb postupně upadá a končí Nová říše. Théby upadly do zapomnění na dlouhá století.
Slávu města se obnovuje až v 18. století za Napoleonova vpádu do Egypta. Théby byly znovu objeveny a s tím byly objeveny i nádherné paláce a památky z dob faraónů. A z města se stává populární cíl výprav pro dobrodružné cestovatele a postupně pro archeology a ty následovali turisté.
Název Luxor vznikl z arabského slova Al-Uksor ( česky Paláce ). Tak zdejší místo plné paláců nazývali místní arabští vesničané.
Památky v Luxoru
Ze slavných dob faraónů se v Luxoru a jeho okolí částečně zachovaly desítky různých památek.
Na východním břehu, dnešní zástavbě, se nachází
- Luxorský chrám
- Alej sfing
- chrámový komplex v Karnaku
- menší památky jsou soustředěny v Luxorském muzeu
Na západním břehu je značné množství chrámů a hrobek, které jsou roztroušeny po okolí několika kilometrů. Nejznámější jsou
- Údolí králů
- Chrám královny Hatšepsut
- Ramesseum
- Memnónovy kolosy
Luxorský chrám
Chrám nechal postavit faraón Amenhotep III ( 1390 – 1352 př.n.l. ). A postupně ho rozšiřovali Faraónové Ramess I a Ramess II.
Vstupu nyní dominují dvě ohromné sedící sochy faraóna Ramesse II a jeden obelisk. Soch bylo původně šest, dvě sedící a čtyři stojící. Obelisky byly před vchodem dva. Jeden obelisk se nyní nachází v Paříži na Náměstí svornosti ( Place de la Concorde ).
Zajímavostí je mešita Abú al-Haggaga, které byla postavena na Velkém nádvoří Ramsesse II.
Celý palác je poměrně zachovalý, protože dlouhé staletí ho zakrýval navátý písek.
Alej sfing
Původně 3 km dlouhá cesta, kterou lemují sochy sfing. Spojovala chrám v Luxoru a chrámový komplex v Karnaku. Dnes se zachovala vždy jen části u jednotlivých paláců. pozůstatky pak jsou mezi současnou zástavbou.
Chrámový komplex v Karnaku
Na severu Luxoru leží zbytky obrovské chrámového komplexu. Byl stavěn po několik generací. Komplex v sobě zahrnoval sídlo faraónů, administrativní centrum a posvátné okrsky.
Hlavní posvátný okrsek byl zasvěcen bohu Amonovi. Dále zde jsou posvátný okrsek Amonovy manželky Mutu a směrem na sever okrsek místního thébského boha Monsua s hlavou sokola. Celý areál chrámu má rozlohu asi 100 ha.
To byly hlavní památky východního břehu na území Luxoru. V navazujícím článku projdeme památky na západním břehu v čele s Údolím králů.
úvodní foto: chrám v Luxoru – autor: kmf164 ( flickr )
Další články o Egyptu a jeho památkách:
To nejlepší z Egypta – poznávací zájezd