Egyptská arabská republika ( ang. The Arab Republic of Egypt ) – arabská země na severovýchodě Afriky s bohatou historií.

Egyptská vlajka
Egyptská vlajka

Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem. Z ohledu na turisty je důležité pobřeží Egypta. Na severu je to Středozemní moře 995 km a z východu Rudé moře 1941 km.

Celým Egyptem od jihu až na sever do Středozemního moře protéká druhá nejdelší řeka na světě Nil. Okolo tohoto veletoku je také soustředěna většina života v Egyptě.

Egypt má rozlohu 1  001 450 km2, obydlené území je 53 800 km2, zbytek území většinou tvoří poušť.

V Egyptě žije 86 mil. obyvatel, a největší koncentrace obyvatelstva ( 95% ) je právě v nilském údolí a nilské deltě. Dominantní skupinou jsou Arabové. Další malé národnostní skupiny tvoří Berbeři, Beduíni, Bedžůnové, Núbijci. Nepatrné množství tvoří Evropané – Italové, Francouzi, Angličané, Arméni a Řekové.

  • Úřední jazyk: arabština. V turistických střediscích a u památek se domluvíte anglicky
  • Hlavní náboženství: islám
  • Hlavní město: Káhira
  • Největší města:

Káhira (Cairo) s 19 -24 mil. obyvatel (podle různých definic hranice Káhiry).

Dalšími velkými městy jsou:

Mansoura 5 mil.
Alexandria 4,5 mil.
Port Said 0,50 mil.
Suez 0,45 mil.
  • Měna: egyptská libra – LE. Volně směnitelnou měnou za egyptské libry jsou americké dolary, euro, britské libry. Kurz je přibližně okolo 10 LE/EUR.

Vízum a pas

Pro cestu do Egypta potřebují občané České republiky cestovní vízum a platný cestovní pas. Vízum je možné vyřídit na Egyptské ambasádě, Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč. Jednodušší je nechat si vystavit vízum pomocí cestovní kanceláře, kde objednáváme zájezd do Egypta.

Cestovní pas musí být v době cesty do Egypta platný alespoň ještě půl roku po skončení pobytu.

Dovolená v Egyptě

Pobytové zájezdy k moři

Egypt nabízí výborné podmínky pro dovolenou u moře. Většina hlavních letovisek je na pobřeží Rudého moře.

Nejznámější letovisko je Hurghada. Velmi navštěvované jsou také:

  • Marsa Alam
  • Dahab
  • Safaga
  • Sahl Hasheesh
  • Sharm El Sheikh
  • Taba

Ve všech střediscích jsou k dispozici moderní hotelové resorty poskytují komfort a dobré služby za vcelku rozumné ceny.

Velkou devízou je Rudé moře. U pobřeží je množství korálových útesů vhodných pro šnorchlování nebo pro potápění. Oblíbené jsou také výlety lodí a pozorování delfínů. Rudé moře také nabízí výborné podmínky pro další vodní sporty jako je například windsurfing.

O městě Hurgada si přečtěte v samostatném článku:

Hurghada

Hurghada jedno z největších egyptských letovisek u Rudého moře. Dříve rybářská vesnička na břehu Rudého moře se v průběhu posledních desetiletí změnila v moderní turistickou oblast. Největší rozvoj zažívá Hurghada od počátku 90. let dvacátého století, po výstavbě mezinárodního letiště a velké výstavbě moderních hotelových komplexů. S rozvojem turismu se celé město modernizovalo a byla […]

Letiště

Z České republiky se létá do Egypta z Prahy, Brna i Ostravy. Výhodou egiptských letovisek je, že jsou většinou nedaleko mezinárodních letišť, kam létají charterové lety. Odpadá tak zdlouhavé cestování z letiště na hotel.

Letiště v Hurgadě obsluhuje oblast u Hurgady, Sahl Hasheesh ( 17 km ) a Safaga ( 55 km ). Letiště je také u Marsa Alamu. Dopravu pro resorty na Sinajském poloostrově zajišťuje letiště u Sharm El Sheiku. Pro Tabu a Dahab jsou pak vzdálenosti delší 55 km resp. 90 km. Mezinárodní letiště je samozřejmě v Káhiře, to se ale pro dovolenou v Egyptě moc nevyužívá.

Poznávací zájezdy po Egyptě

Díky své bohaté historii z dob faraónů je po celé délce Nilu množství památek od pyramid po chrámy a pohřebiště. Cestovní kanceláře nabízejí velké množství poznávacích zájezdů zaměřených na egyptské památky. Součástí těchto poznávacích zájezdů je většinou také krátký pobyt u moře, v Hurghadě nebo Marsa Alamu, kde většinou začínají a končí.

Velký, 12 denní zájezd, je popsán v samostatném článku, který Vás provede Egyptem od severu k jihu, od pyramid v Gíze, přes Chrámy v Luxoru a Údolí králů až do Abú Simbel:

Poznávací zájezd do Egypta s plavbou po Nilu

Byli jste v Egyptě a neviděli jste pyramidy? Nevadí, nyní to s námi můžete napravit a vydat se na cestu po Egyptě a prohlédnout si všechny jeho významné památky od pyramid přes Luxor až k Abú Simbel. Toto je popis jednoho konkrétního poznávacího zájezdu z nabídky cestovních kanceláří. Pro někoho z Vás to může být […]

Historie a památky Egypta

Egypt je země s velmi bohatou historií. Již v pravěku se skupiny lovců-sběračů začaly usazovat a v Nilském údolí začaly vznikat trvalejší zemědělská sídliště.

V období starověku se Egypt dostává do období svého největšího rozvoje a slávy. Do období faraónů. V nilské nížině v době okolo 3 000 př. n. l. dochází ke vzniku jednoho z prvních států na světě.

Začínají vládnou panovníci Staré říše  (přibližně 2700 – 2181 př. n. l.). Jeden z nich Džoser, si nechal postavit jednu z prvních pyramid v Egyptě. Území Egyptské říše se rozšířilo od Středozemního moře až na jih k Asuánu.

Pyramidy v Gíze a Sfinga
Pyramidy v Gíze a Sfinga

Postupně vládnou další a další dynastie faraónů. Za stavbou slavných pyramid v Gíze je jsou faraóni čtvrté dynastie ( 2630–2510 př. n. l. ).  Vláda 4. dynastie je považována  za vrcholné období doby stavitelů pyramid, je to doba, kdy vznikly nejznámější z pyramid – Chufuova, Rachefova a Menkaureova v Gíze.

Po tomto slavném období následuje menší úpadek a částečný rozpad říše. Okolo roku 1650 př. n. l. vpadli do Egypta z Asie semitské kmeny.

V období Nové říše 1550 – 1069 př. n. l. dochází opět ke sjednocení celého Egypta a k době dalšího rozkvětu a stavbě dalších velkolepých památek v okolí dnešního Luxuro, kde leželo centrum tehdejšího Egypta Théby. Je to období vlády slavných faraónů Ahmose I., Amenhotep IV., Ramesse II a Ramesse III nebo Sethiho.

Abú Simbel - foto: Son of Groucho
Abú Simbel – foto: Son of Groucho

Po tomto slavném období dochází opět k rozpadu a k útokům na Egypt, kdy ho  obsadili Peršané, ty následně nahradil a pod svou vládu získal Alexandr Veliký.

Dá se říci, že poslední slavné období starověkého Egypta je Ptolemaiovský Egypt (305 – 30 př. n. l.).


Toto období končí vládou slavné královny Kleopatry VII. , která zemřela v roce 30. A Egypt je přeměněn na  římskou provincii Aegyptus.

Díky této bohaté historii a vyspělosti starověké egyptské civilizace se po celém Egyptě podél Nilu zachovalo značné množství monumentálních památek. Více o starověké historii Egypta se dočtěte v článcích o památkách v Egyptě. Dozvíte se vše o pyramidách, chrámech a okolí Luxoru nebo o památkách na jihu Egypta:

Feluka na Nilu u Asuánu - foto: risastla

Památky jižního Egypta

Čím více na jih se v Egyptě vydáte, je zástavba podél Nilu řidší. Ale i zde je možné najít památky po období vlády faraónů. Hlavním městem této oblasti je Asuán. Dnes 150 tisícové město je nejižnější velkým městem Egypta. Většina památek v oblasti na jih od Luxoru pochází z období Ptolemaiovců  ( řecko – římské […]

přesun chrámu Abú Simbel při jeho záchraně

Abú Simbel – zachráněné monumenty

Chrám v Abú Sibmelu je po pyramidách a sfinze nejslavnější z egyptský monumentů. Označuje jižní hranice Egypta a pro příchozí od jihu demonstroval moc faraónů. Chrám Abú Simbel Postavil ho nejmocnější z faraónů Ramess II ( 1279-1213 př.n.l. ). Chrám byl zasvěcen bohům Re-Harachejovi, Amonovi a Ptahovi. A k oslavě velkého faraóna. Na průčelí chrámu […]

Luxor, Théby – západní břeh a Údolí králů

Théby byly po celé Zlaté období faraónů Nové říše centrem celé říše. Dnes po tisíci letech můžeme obdivovat monumentální památky. Chrámy, kolosy, a hrobky jsou v dnešním Luxoru, tak se Théby jmenují dnes, jsou rozesety po okolí. Východní část břehu podél Nilu je dnes moderní město Luxor a v něm můžeme obdivovat hlavně Luxorský chrám […]

Luxor, Théby – východní břeh

Théby, dnes po jménem Luxor, byly slavným sídlem Faraónů Střední a Nové říše. V době největšího rozkvětu zde žil asi 1 milión obyvatel. V období střední říše se začal vliv Théb postupně sílit a vyvrcholil zlatý obdobím za vlády faraonů se jménem Ramess v období Nové říše. Střední říše – 2055 – 1650 př.n.l. druhé […]

Sfinga

Sfinga obrovská socha s tělem lva a tváří člověka. V areálu pyramid v egyptské Gíze je vedle samotných pyramid další zachovalý monument z dob faraónů – Sfinga. Sfinga vznikla v období vlády faraóna Rachefa ( 2558-2532 př.n.l. ). Jde o výjměčné sochařské dílo. Hlava a část těla byla vytesána z jednoho kusu výstupku skalnatého podloží. […]

Egyptské pyramidy

Řekneme-li Egypt, hned dodáme pyramidy. Ty patří k Egyptu stejně a neodlučně jako řeka Nil.  Jsou velké, monumentální a velmi staré. Stojíme li u jejich základny obdivujeme jejich monumentálnost a ptáme se: Jak to mohli postavit? Zároveň nás prostoupí tajemno a mystika. Pyramidy se v Egyptě stavěli od doby vlády panovníka Džosera ze 3. dynastie […]

Po Římském období přichází Byzantské a dále následují muslimové.

  • Období Římské říše (30 př. n. l. až 395 n. l.)
  • Byzantské období (395 – 640 n. l.)
  • Islámské období (640 – 1517 n. l.)
  • Osmanské období (1517 – 1805 n. l.)

Teprve Napoleonovo egyptské tažení v roce 1798 ukončilo osmanskou nadvládu. Následně přebírá moc makedonský důstojník tureckého vojska v Egyptě Muhammad Ali a zakládá dynastii, která vládla v Egyptě až do roku 1952, částečně pod Osmanskou a Britskou správou.

Britové se k částečné správě Egypta dostali při stavbě Suezského průplavu. Stavba Suezského kanálu Egypt značně zadlužila a v roce 1875 se stala největším akcionářem společnosti Velká Británie. V roce 1888 Konstantinopolská smlouva prohlásila Suezský kanál za neutrální území pod správou Velké Británie.

Více informací o Suezském průplavu:

Suezský průplav

Suez je 163 km dlouhý průplav v Egyptě spojující Středozemní a Rudé moře. Zkracuje tak cestu lodím při cestě z Asie do Evropy, nemusejí tak obeplouvat celý africký kontinent. Bohužel průplav je příliš malý a mělký pro moderní vysko kapacitní tankery, které jsou nuceni cestu okolo Afriky vykonat. I tak přináší Suezský průplav Egyptu velké bohatství. […]

23. července 1952 – V Egyptě byl převratem svržen král Farúk I. a byla vyhlášena Egyptská republika.

Ve dvacátém století po druhé světové válce a vzniku samostatného židovského státu Izraele, je Egypt stále s tím státem ve válce.

  • Arabsko-izraelská válka ( 1948 )
  • Šestidenní válka ( 1967 )
  • Válka Jom Kippur ( 1973 )

V posledních letech je politická situace velmi nestabilní a dochází k častým změnám ve vládě a ve vedení země.

Egypt a bible

východ slunce na hoře Sinaj - foto: Mohammed Moussa
východ slunce na hoře Sinaj – foto: Mohammed Moussa

Díky své bohaté historii a vyspělosti civilizace se Egypt také zapsal do příběhů nejznámější knihy na světě Bible. Velmi známé jsou například příběhy o Mojžíšovi, který vyvedl izraelský lid z egyptského otroctví nebo příběh Josefa.

Bibli a Mojžíšův příběh připomíná na Sinajském poloostrově hora Sinaj, kde podle legendy předal Bůh Mojžíšovi Desatero přikázání:

Hora Sinaj a klášter sv. Kateřiny

Na poloostrově Sinaj je místo, které jako jedno z mála na světě, uctívají křesťané, židé i muslimové. Hora Sinaj. Místo, kde Mojžíš obdržel Desatero. Každý z nás zná vyprávění příběhu z Bible, kdy Židé pod vedením Mojžíše utekli z egyptského otroctví a vydali na pouť do zaslíbené země. A pod horou Choreb k Mojžíšovi promluvil […]

Ambasáda ČR v Egyptě a důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky
4, Dokki Street, Giza
Egypt

Telefonní spojení: 0020 – 2 – 3333 9700

Faxové spojení: 0020 – 2 – 37 48 58 92
E-mail: cairo@embassy.mzv.cz

Důležité telefonické kontakty

  • stálá služba policie: 122
  • první pomoc: 123
  • turistická policie: 126
  • hasiči v Káhiře: 125
  • hasiči v Alexandrii: 180

zdroj: mzv.cz

Zájezdy do Egypta

Nejčastější způsob cest do Egypta je zakoupení si zájezdu od cestovních kanceláří, individuální turistika je díky politické situaci složitá.

Zájezdy do Egypta nabízí většina větší cestovních kanceláří. Přehledný výběr ze všech zájezdů naleznete na serverech porovnávající zájezdy:

Užijte si krásnou dovolenou v Egyptě a poznejte čarokrásné Rudé moře a monumentální pyramidy, starověké chrámy a jiné zachovalé egyptské památky.

Jaké jsou nejoblíbenější hotely v Egyptě. Podívejte se na Top10 egyptských hotelů.

Počasí v Egyptě

V Egyptě vládne velmi suché pouštní počasí s mírnou zimou a velmi teplým létem. Mimo středomořské pobřeží a oblast delty Nilu panuje v Egyptě suché a horké klima téměř po celý rok. Díly tomu nabízí Egypt ideální počasí pro dovolenou po celý rok.

A Rudé moře je vhodné ke koupání po celý rok.

Kompletní přehled teplot a vše o počasí v Egyptě v samostatném článku:

Počasí v Egyptě

V Egyptě vládne velmi suché pouštní počasí s mírnou zimou a velmi teplým létem. Mimo středomořské pobřeží a oblast delty Nilu panuje v Egyptě suché a horké klima téměř po celý rok. Díly tomu nabízí Egypt ideální počasí pro dovolenou po celý rok. Egypt leží v subtropickém pásu. Počasí je velmi suché, srážky se vyskytují […]

 

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest