Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Cesta kolem světa aneb po stopách Philease Fogga II.

Around_the_World_in_Eighty_Days_map

Bombaj a Kalkata, to jsou naše další dva hlavní cíle, při cestě kolem světa a cestopisu, který popisuje krásy světa kolem nás.

Kopírujeme cestu anglického gentlemana Philease Fogga a jeho sluhy. Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem se vydali na cestu kolem světa na základě sázky v Reformním klubu, a cestu musí zvládnou za 80 dní.

1. část jsme zakončili v Egyptské Suezu na palubě lodi Mongolia.

Cesta do Bombaje

Cesta kolem světa pokračuje plavbou Rudým moře směrem k Adenu a dál Arabským mořem do Bombaje.

Pokud bychom chtěli zastavit při cestě Rudým mořem, mohli bychom se například navštívit egyptskou Hurgadu. Dříve rybářské vesničce, dnes vyhlášenému přímořskému letovisku.

Nebo zakotvit na saidské straně v přístavu Džidda ( Jeddah ) a vypravit se na výlet do Mekky.

Mekka

Mekka leží asi 90 km od pobřeží Rudého moře a je to nejsvětější místo Islámu. Je to rodiště proroka Mohameda.

Mekka, Mešita al-Masdžid al-Haram s Kaabou
Mekka, Mešita al-Masdžid al-Haram s Kaabou – foto: Citizen59

Každým rokem vykonává svatou pouť do Mekky přes 3 miliony muslimů.

Nejdůležitějším poutním místem je Kába, kostkovitá budova bez oken, která byla dle islámského pojetí poprvé vybudována prorokem Adamem a poté znovu prorokem Abrahámem. V jejím jihozápadním rohu se nachází černý kámen – pravděpodobně se jedná meteorit, který dle pojetí proroka Abrahama pochází od archanděla Gabriela.

Z cesty pana Fogga jsme trochu sjeli, ale zajížďka do Mekky byla zajímavá, tedy pouze pokud jste muslimové, protože jinověrci mají do Mekky vstup zakázaný.

Cesta pana Fogga na lodi Mongolia vedla dále do jemenského Adenu, kde doplnila zásoby. Aden je největší jemenský přístav, žije zde necelý milión obyvatel.

Po vyplutí z Adenu do stejnojmenného zálivu vyrážíme na další plavbu. Pluje se okolo jemenského ostrova Sokotra, kde můžete obdivovat zvláštní stromy – Stromy dračí krve. O ostrovu Sokotra a stromech si přečtěte v samostatném článku:

A po klidné plavbě Arabským mořem míříme do přístavu v indickém Bombaji.

 

V cestě se dařilo i panu Foggovi. Loď Mongolia urazila 1650 mil dlouhou plavbu z Adenu do Bombaje ještě před časovým limitem a pan Fogg měl nyní k dobru téměř dva dny. A nyní mu v cestě stála Indie a stále měl v patách detektiva Fixe … .

 

Bombaj

Toto nejlidnatější město Indie se rozkládá na jihozápadním indickém pobřeží. Je významným finančním a kulturním centrem a zároveň nejrušnějším indickým přístavem.

Ve městě je velmi patrný britský vliv. Britové převzali správu Bombaje od Portugalců v roce 1661. Nyní je Bombaj městem velkých kontrastů: Mrakodrapy, hlučné bazary, viktoriánské budovy, moderní nákupní centra nebo slumy.

Brána Indie
Brána Indie – foto:Simon

Bombaj má řadu zajímavých míst a objektů. Na břehu Vás uvítá Brána Indie – nejslavnější dominanta, i když byla postavena až v roce 1911 na památku návštěvy krále Jiřího V. Brána Indie vítá cestovatele míří k indickým břehům.

Co si dále nenechat ujít v Bombaji?

Hodinová věž Rádžábáí – 78 m vysoká věž Bombajské univerzity

Muzeum prince z Welsu – nejprestižnější místní muzeum, uchvátí vás impozantní budova a sbírky skulptur a miniatur.

Viktoriino nádraží – významná památka viktoriánské gotiky v Indii. Stavba byla dokončena v roce 1888. Denně se odtud vypraví přes tisíc vlaků a projde tu přes 2 milióny cestujících. Impozantní budova z venku spíše připomíná katedrálu. V roce 2004 byla zařazena na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Mumbai_Train_Station - Viktoriino nádráží
Viktoriino nádráží

Za výlet stojí také ostrov Elephanta u východního břehu Bombaje. Zde největší pozornost poutají jeskyní chrámy. Jsou ze 6  století a představu jedno z nejúchvatnějších ukázek indického sochařství. Dominantou ostrova je 5,5 metrů vysoká socha Šivy Mahéšamúrti. Komplex je také na Seznamech UNESCO.

 

A co je s panem Foggem? V klidu vystoupil v Bombaji na břeh a hned spěchal na nádraží odkud se vydal napříč Indií do Kalkaty. Detektiv Fix zase neměl štěstí se zatčení pana Fogga. Malá nepříjemnost se stala sluhovi Passepartou , který při návštěvě Malabar Hill, kde si chtěl prohlédnout pagodu, ale nedbal místních zvyků, : za prvé, že křesťanům je vstup do jistých hindských pagod výslovně zakázán, a za druhé, že sami věřící tam mohou vstoupit, jen když nechají střevíce u vchodu.

Passepartou přišel o boty a utržil několik ran než se dostal z potyčky. Z toho plyne poučení pro všechny cestovatele: Vždy je třeba respektovat místní zvyky a doporučení a mít v sobě pokoru.

Nastoupili do expresního vlaku  Great Peninsular Railway směr Kalkata, cesta měla být rychlá a klidná … .

 

Co by mohl pan Fogg cestou obdivovat kdyby chtěl a měl čas?

Dnes by jsme samozřejmě mohli letět nebo také využít cestu vlakem. Případně ujet 2000 km autem.

Cesta na sever do města Agra, kde je možné si prohlédnout jeden ze současných divů světa Tádž Mahal, bohužel musíme pro velkou zajížďku vynechat. Jeho kopii si můžeme prohlédnou při naší cestě do Kalkaty, a to ve městě Aurangábádu, kde je palác Bíbí ká makbara, která je napodobeninou slavného monumentu v Agře.

Co určitě nesmíme vynechat, a je to při cestě v našem směru, je skupina skalních jeskyní v Élloře. Nejkrásnější je Kailásanáthův chrám, jde o obrovský komplex 81*47 m, který nechal do skal vytesat Kršna I., památka je na Seznamu světových památek UNESCO.

Celá skupina jeskyní je rozeseta v délce 2 km, jeskyní je celkem 34.

Severovýchodně, asi 100 km, ve městě Adžanta, se nachází další významný jeskyní komplex. Třicet unikátních jeskyní bylo vyhloubeno do podkovovité skalní stěny.

 

LUXUSNÍ INDIE – ZLATÝ TROJÚHELNÍK

Tádž Mahal - foto: Yann
Tádž Mahal – foto: Yann
 
  • Doprava: letecky, odlet Praha
  • Termín: 14.2. – 22.2.2015
  • Strava: Polopenze
  • Cena: 43 990 Kč

To nejlepší z Indie. Díllí, Tadž Mahal, Jaipur, pevnost Amer, Mandawa, … . 6x ubytování ve dvoulůžkových pokojích se snídaní nebo s polopenzí v luxusních 5* hotelech.

Rezervace zájezdu a bližší informace o zájezdu

 

Jak se vedlo panu Foggovi na cestě z Bombaje do Kalkaty? Vše vypadalo velice slibně. Expresní vlak měl poskytovat pohodlnou a rychlo přepravu mezi oběma indickými městy. Ale…

Železnice nebyla dokončena a cestující byli nuceni:

„Kde to jsme?“ zeptal se sir Francis Cromatty. ( Spolucestující pana Fogga ve vlaku )
„Na zastávce Kholby,“ odpověděl průvodčí.
„Zdržíme se tu?“
„Bezpochyby. Železnice není vůbec ještě dostavěna…“
„Jakže, není vůbec ještě dostavěna?“
„Ne, zbývá zbudovat ještě kousíček, asi padesát mil, od
tohoto místa do Iláhábádu, kde trať zase začíná.“

Naštěstí se podařilo opatřit slona. Sice méně pohodlnější než vlak, ale v cestě se mohlo pokračovat.

„Pane, myslím, že jsem našel dopravní prostředek.“
„Jaký?“
„Slona! Slona patřícího Indovi, který bydlí sto kroků odtud.
„Pojďme se podívat na slona,“ řekl na to Mr. Fogg.

Jak jistě víte, čekalo na pana Fogga a jeho přátele velké dobrodružství, při záchraně princezny Audy.

Princezna měla být upálena, jako živá oběť, společně s tělem mrtvého manžela. Přátelům se ale podařilo lstí princeznu ze spárů smrti osvobodit a rychlém útěku a další cestě se dostali do Iláhábádu a mohli pokračovat dále do Kalkaty.

 

Kalkata

Nejdříve malá vesnice na břehu řeky Huglí, následně hlavní město Britské Indie a v současnosti významné světové město pulsující životem. Třetí největší indické město, ve město a jeho bezprostředním okolí žije okolo 13 mil. obyvatel.

Kalkata leží ve východní Indii ( hlavní město indického státu Západní Bengálsko ), nedaleko Bengálského zálivu.

Centrum města se rozkládá podél nábřeží Strandu a okolo velkého 400 hektarového parku Maidánem. Když už tuto živou oblast pouze proběhnete, určitě se zastavte u Writters´ Building. Impozantní budovy, dřívější sídlo úředníků Východoindické společnosti, nyní jsou zde vládní úřady. Ohromí vás svou architekturou a korintskou fasádou.

Writers'_Building
Writers‘ Building – autor: Rangan Datta Wiki

Viktoriin památník

Nejslavnější dominanta Kalkaty. Klasicistní stavba s kupolí vybudována z mramoru působí velmi impozantně. Dokončena byla v roce 1921.

Nyní je v památníku umístěno muzeum.

Zajímavostí je, že mramor použitý na tuto stavbu, pochází z Makránu. Odtud byl mramor použit na slavný Tádž Mahal.

Victoria_Memorial_Kolkata
Viktoriin památník – foto: Planemad

Matka Tereza

Kalkata je také spojena s osobou Matky Terezy, slavné nositelky Nobelovy ceny míru. Do Kalkaty přišla v roce 1929, působila zde jako učitelka a následně založila řád misionářek pro pomoc chudým, nemocným a opuštěným lidem.

Sundarban

170 km jihovýchodně od Kalkaty se rozkládá rezervace Sundarban. Úžasná spleť vodních cest, zátok a ostrovů.

Je zde tygří rezervace na ochranu královského tygra indického. Část rezervace ( 1330 km2 ) zabírá Národní park, který byl zařazen do Seznamu přírodních památek UNESCO. Oblast je možné prozkoumat z loďky s průvodcem.

  Indie – velký okruh (Komfort)

indie-velky-okruh-komfort

 
  • Doprava: letecky, odlet Praha
  • Termín: 20.4. – 1.5.2015
  • Strava: Snídaně
  • Cena: 62 738 Kč

6 památek UNESCO;nejživější okruh Indií na českém trhu; Dillí – kvalitní poznání hlavního města Indie, které má všechno; Taj Mahal – jeden ze sedmi divů světa s Varanasi – město svatých; Kalkata – město Matky Terezy a Bombaj – divoký noční život Bollywoodu.

Rezervace zájezdu a bližší informace o zájezdu

 

Indický čaj

Indický čaj, nesmíme na něj zapomenout. Indie je největší světovým producentem čaje. V Indii zaměstnává čajový průmysl přes milión lidí. Většina indického čaje pochází z oblastí Ásánu, severního Bengálska a Dárdžilingu. V Indii je přes 25 000 čajových plantáží.

 Indie – základní informace

Indická republika –  leží v jižní Asii a její rozloha činí 3 287 263 km2. Stát sousedí s Pákistánem, Čínou, Nepálem, Bhútánem, Bangladéšem a Myanmarem.

Hlavní město: Díllí

Počet obyvatel: 1,2 miliardy

Hlavní náboženství: Hinduismus

Měna: indická rupie ( přibližně :  1 USD = 61.412 INR, 1 EUR = 82,16 INR )

Úřední jazyk: hindština + každý svazový stát další vlastní jazyk

Víza: Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Od 1. 5. 2002 mohou občané ČR požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze.

 

Na závěr se opět vraťme k panu Foggovi a jeho přátelům, které sledujeme na Cestě kolem světa za 80 dní.

Po dobrodružství s vysvobozením princezny Audy dorazila celá skupina do Kalkaty, právě včas aby stihla svůj další dopravní prostředek, a to parník směřující do Hong Kongu.

Předtím ještě musel čelit lsti detektiva Fixe, který zosnoval nespravedlivý soud, kde byli obžalováni za pošpinění chrámu v Bombaji, pamatujete se na návštěvu Malabar Hill, kde sluha přišel o boty… . Pan Fogg ale obětoval 2 tisíce liber na kauci a tak se mohli nalodit na loď Rangún, což je jedna z osobních lodí Poloostrovní a východní společnosti a vyplout do Hong Kongu, princezna Auda cestovala s nimi. Plavba byla tři tisíce pět set mil dlouhá, a měla trvat
jedenáct až dvanáct dní.

Nalodil se také detektiv Fixx…

Poznámka: v článku jsou citace z knihy: Cesta kolem světa za 80 dní – autor: Jules Verne

1. část Cesty kolem světa za 80 dní

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest