Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Okružní cesta po Paříži

15 zastavení ve středu Paříže.

15 krásných a historicky zajímavých míst. Jde o výlet středem Paříže ve čtvrtích okolo Seiny s malým výletem do čtvrti Montmart.

 

paríž

 

Nevynecháme ty největší památky v Paříži Norte Dame, Eiffelovu věž nebo Sacré Coeur a další krásné památky z dob francouzských králů a Napoleona.

Budeme procházet starou část Paříže, právě část okolo Norte Dame a na oblast na levém břehu Seiny byla populace soustředěna a odtud se Paříž dále rozrůstala.

Tuto procházku a prohlídku Paříže začneme u Norte Dame a dále směrem k Eiffelově věži. Přejdeme Seinu směrem k Vítěznému oblouku a po slavné Champs-Elysées se vrátíme až k Louvru a dále k náměstí Bastily. A samozřejmě si uděláme odbočku k slavné bazilice Sacré Couer.

Norte Dame a ostrov Ile de la Cité

Ostrov Ile de la Cité na Seině patří k nejstarším osídleným místům v oblasti dnešní Paříže. Za Juliuse Caesara ( 53 př.n.l. ) zde byla pouze vesnice. Později zde vzniklo sídlo moci a centrum života.

Nejznámější památkou na ostrově Ile de la Cité je impozantní katedrála Norte Dame, ale i další historické budovy zde stojí za pozornost a prohlídku. Je to zároveň prohlídka historie samotné Paříže

Norte Dame

Notre Dame - foto: Atoma
Notre Dame – foto: Atoma

Již při příchodu ke katedrále nás uchvátí mohutné západní průčelí  se sochařskou výzdobou, dále budeme obdivovat opěrný systém, rozetová okna a samozřejmě krásnou vnitřní výzdobu.

U počátku stavby byl papež Alexander III., který položil základní kámen v roce 1163. Stavba byla dokončena až v roce 1330.

Rozměry jsou impozantní. Katedrála je 130 m dlouhá, má 69 m vysoké věže. Na severním a jižním konci ohromné příčné lodi jsou velká rozetová okna. Severní rozetové okno je z 13. století a má průměr 21 m.

Katedrála byla stále součástí historie. Konaly se zde korunovace panovníků , například nechal se zde korunovat Napoleon. Konaly se zde svatby panovníků nebo státní pohřby ( v roce 1970 pohřeb prezidenta Ch. de Gaulla ).

Za dob francouzské revoluce ji obsadily revolucionáři, vyhlásily zde Chrám rozumu a měli zde sklad vína.

Při prohlídce určitě nevynechejte Galerii des Chimeres, na kterou se dostanete po schodech v severní věži. Nabízí krásný výhled a můžete si zblízka prohlédnout sochy legendárních chrličů v podobě chimér.

Co dále nesmíte vynechat na ostrově Ile de la Cité:

Conciergerie – pevnost, která proslula hlavně za dob Francouzské revoluce jako obávané vězení.

Sainte Chapella – gotický klenot. Kostel, který věří přirovnali k „bráně do nebes„. Uchvátí vás svou archtektůrou a svým 15 okny  barevnými skly, mezi kterými se pnou do výšky 15 metrů úzké sloupy. Na oknech jsou vyobrazeny výjevy z bible. Hlavní věž kostela ční do výšky 75 m. Biblický příběh Apokalypsy si můžete prohlédnout na velkém rozetovém okně nad hlavním portálem.

Palais de Justice – starý královský palác s historií až od 4. století.

Socha Karla Velikého

Point Zéro – značka na dlažbě před Norte Dame. Odtud se měří všechny vzdálenosti ve Francii.

Lucemburský palác a Lucemburské zahrady

Lucemburský palác a Lucemburské zahrady
Lucemburský palác a Lucemburské zahrady – foto: Olivier Bruchez

Tato čtvrť patří prý k nejúchvatnějším v Paříži. Staré uličky, průchody, parky, zahrady a historické budovy to vše dotváří kouzlo čtvrti Luxembourg.

Lucemburský palác – Palais du Luxembourg

Palác byl dokončen v roce 1631, nechala ho zbudovat Marie Medicejská, ale konce stavby se nedočkala, protože byla poslána do vyhnanství.

Po slavné Francouzské revoluci zde bylo vězení.

Lucemburské zahrady – Jardins du Luxembourg

Lucemburské zahrady jsou oázou nádherné zeleně v centru Paříže. Mají plochu 25 ha a patří k nejkrásnějším parkům v celé Paříži.

V celém parku je několik soch a krásných fontán. V jejich středu je krásné osmihranné jezírko. V parku také najdete kavárnu a loutkové divadlo.

V Lucemburských zahradách měl mít souboj D’Artagnan s Porthosem na začátku slavného filmu z roku 1973 z filmovaného podle ještě slavnějšího románu A. Dumase Tři mušketýři.

Invalidovna – Hôtel des Invalides

Hôtel des Invalides - foto:DRX
Hôtel des Invalides – foto:DRX

Tuto impozantní stavbu nechal vybudovat v letech 1671-76 Ludvík XIV. pro raněné vojáky a veterány, proto název Invalides.

Průčelí Invalidovny je 196 m dlouhé. Lemují ho vikýřová okna a vstup hlavního vchodu chrání Herkulova hlava. Od průčelí vede až k Seině promenáda lemovaná stromy a krásná zahrada. V zahradách jsou také velká bronzová děla.

Jako nemocnice sloužila Invalidovna pro veterány i po 1. a 2. světové válce.

V areálu návštěvníci také naleznou:

  • Musée de l´Armée – vojenské muzeum mapuje historii vojenství od doby kamenné po 2. světovou válku
  • Musée de l´Ordre de la Libération – Muzeum Řádu osvobození
  • Musée Rodin – Muzeum věnované slavnému Augustu Rodinovi

A samozřejmě se zde vypíná mohutná stavba Dôme

Dôme a Napoleonova hrobka

Napoleonova hrobka
Napoleonova hrobka – foto: Chris Waits

Mezi budovami Invalidovny postavil J. Hardouin-Marsart na přání Ludvíka XIV. kostel. A vznikla z toho skvostná budova, která je jednou z největší ukázek architektury z dob Krále slunce.

Původně bylo plánováno, že zde budou hrobky královské rodiny, ale po smrti Ludvíka XIV. Krále Slunce bylo od toho upuštěno. A postupně se z Dômu stal vojenský památník. Jsou zde hrobky maršála Foche, maršála Vaubana a další významných francouzských vojevůdců v čele s Napoleonem Bonapartem

Napoleonova hrobka

Napoleon si vždy přál, aby po jeho smrti spočinu jeho popel na březí Seiny. Toto přání mu splnil král Ludvík-Filip, když nechal jeho tělo převést z ostrova Sv. Heleny do Paříže. A následně bylo v roce 1861 slavnostně uloženo do hrobky v zasklené kryptě budově Dômu, nedaleko Seiny.

Eiffelova věž

Eiffelova věž
Eiffelova věž – foto: Tommie Hansen

Od Invalidovny a Domu projdeme velkým parkem Parc du Champs de Marshlavní pařížské dominantě Eiffelově věži.

Stavba byla postavena pro Světovou výstavu v roce 1889 pod vedením inženýra Gustava Eiffela.

Věž je včetně antény 324 m vysoká. Ve své době to byla nejvyšší stavba na světě, až v roce 1931 ji překonal new-yorský mrakodrap Empire Stade Building. Vnitřní rozpětí oblouků noh věže je 74 m, vnější 125 m.

Věž je rozdělena na tři patra pro návštěvníky.

1. patro je ve výšce 57 metrů. Vede tam výtah nebo 360 schodů. Kromě vyhlídkové plošiny je zde pošta, restaurace, kavárna nebo kino.

2. patro je ve výšce 115 m. Do druhého patra vede tam výtah nebo můžete vystoupat po 700 schodech. Zde naleznete vyhlášenou  restauraci Le Jules Verne.

3. patro nabízí vyhlídkovou plošinu ve výšce 276 m. Za jasného počasí se uvádí dohled až 72 km. Do třetího patra se dostanete výtahem. Sídlí zde také meteorologická laboratoř.

O Eiffelovy věži a její stavbě si můžete přečíst samostatný článek:

Eiffelova věž

Eiffelova věž – Paříž Symbol celé Francie a Paříže je dílem konstruktéra  Gustava Eiffela, po kterém byla také pojmenována. Byla postavena v letech 1887 až 1889. Rok slavnostního otevření byl zvolen s ohledem na 100. oslavy začátku Francouzské revoluce. Zároveň sloužila jako vstupní brána na Světovou výstavu, která se ten rok konala v Paříži. Rozměry […]

Vítězný oblouk – Arc de Triomphe

Vítězný oblouk
Vítězný oblouk – foto: Mike Norton

Od Eiffelovy věže se vydáme přes Seinu po mostě Pont d´léna, který byl postaven na počest Napoleonova vítězství nad Prusy v roce 1806 v bitvě u Jeny. A otevře se nám pohled na zahrady Jardins du Trocadéro a krásné fontány, které jsou, jako většina památek, v noci osvětleny. Přes fontány vidíme dvě velká křídla budovy Palais de Chaillot, kde najdete čtyři muzea, divadlo a filmotéku Cinémathe´que. A ulicí Avenue Kleber pokračujeme k Vítěznému oblouku.

Vítězný oblouk stojí uprostřed Place Charles de Gaulle, do kterého se sbíhá paprskovitě 12 ulic nesoucí jména slavných francouských vojevůdců.

Stavbu Vítězného oblouku započal Napoleon v roce 1806. Bylo rok po jeho slavném vítěství v bitvě u Slavkova. Po ní slíbil vojáků, že se budou z bitev vraceli pod vítězným obloukem.

Stavba pokračovala řadu let a Vítězný oblouk byl dokončen až v roce 1836.

Padesát metrů vysoká stavba je nyní jedním ze symbolů Paříže a místem slavnostních vojenských přehlídek.

Po skončení první i druhé světové války se pod obloukem konal vítězný pochod.

Oblouk je vyzdoben různými reliéfy, které znázorňují fragmenty ze slavných bitev a z východního průčelí jsou sochy znázorňují občany, kteří obcházejí bránit svou vlast – Odchod dobrovolníků.

Na střeše Vítězného oblouku je vyhlídková terasa s krásným pohledem na Champs-Elysées.

Pohled z Vítězného oblouku na Champs-Elysées - foto: Josh Hallett
Pohled z Vítězného oblouku na Champs-Elysées – foto: Josh Hallett

My se po slavné Ave des Champs Elysees vydáme směrem k Place de la Concorde.

Pokud by jsme ze Champs Elysees odbočili do Ave W. Churchill a prošli jí až k Seině, dojdeme ke známému mostu Pont Alexander III. – je to nejkrásnější pařížský most ozdobený secesními sochami na obou koncích a má unikátní konstrukci, kdy čtyři mostní sloupy slouží k upevnění pilířů, které nesou celou váhu jednoobloukové konstrukce.

Pokud ze Champs Elysees odbočíme na druhou stranu, od Seiny do ulice Ave de Marigny dojdeme ke známe paláci Palais de l´Elysée. Elysejský palác byl postaven v roce 1718 a od roku 1873 je zde sídlo prezidenta Francouské republiky.

Cestou po Champs Elysées a jejím okolí si můžeme prohlédnout Grand Palais nebo Petit Palais. A samozřejmě můžeme navštívit mnoho obchodů známých módních značek a výborné restaurace.

Place de la Concorde – náměstí Svornosti

Place de la Concorde
Place de la Concorde – foto: Jean-louis Zimmermann

Nacházíme ve čtvrti Tuileries, místo kde se pohyboval Král Slunce, místo s významnými památkami. A dnes místo místo bankéřů a obchodníků a samozřejmě budova hotelu Ritz.

Place de la Concorde – náměstí Svornosti patří k nejkrásnějším náměstím v Evropě. Jeho nynější symbolem je 3200 let starý obelisk z egyptského Luxoru.

Náměstí mělo bohatou historii. Bylo vybudováno v 18. století za vlády Ludvíka XV. a náměstí vévodila jeho socha. Za Francouzské revoluce ji vystřídala gilotina. Náměstí bylo přejmenováno na Place de la Révolution a bylo zde popraveno 1119 obětí. Mezi nimi byly i král Ludvík XVI. a královna Marie Antoinetta, nebo osobnosti revoluce Danton a Robespierre.

V 19.století se vrátil název Náměstí svornosti a přibil zde slavný egyptský obelisk. Nyní se zde, každý rok v den výročí dobití Bastily14.července, koná slavnostní přehlídka.

Jardin des Tuileries

Jardin des Tuileries
Jardin des Tuileries

Tyto slavné zahrady v centru Paříže založil v 17. století André Le Norte, královský zahradník Ludvíka XIV.

Jsou součástí zeleného pásu, který se táhne od Louvre přes celou čtvrť Tuileries přes Place de la Concorde až k Champs Elysées.

U jednoho z rohů Jardin des Tuileries, na křižovatce ulic Rue des Pyramides a Rue de Rivoli, stojí známá pozlacená socha Jany z Arku.

Louvre

Louvre
Louvre – foto: David McSpadden

Louvre je jedno z nejznámějších a nejslavnějších muzeí světa.

Historie Louvre je velmi bohatá a sahá až do středověku. V roce 1190 zde byla na popud krále Filipa Augusta vybudována pevnost. Ta byla přestavěna v době renesance, za vlády Františka I. na renesanční budovu. A dá se říci, že následně každý král budovu nějak rozšířil nebo upravil.

Poslední velká úprava skončila v roce 1989, kdy byla otevřena slavná skleněná pyramida jako hlavní vchod do muzea.

Součástí areálu Louvre je také převrácená pyramida , která přivádí světlo do podzemí nebo Arc de Triomphe du Carrousel – triumfální oblouk postavený na oslavu Napoleona a jeho vítězství v roce 1805.

Nyní toto bývalé sídlo králů skrývá úžasné kulturní památky a umělecké sbírky. Včetně slavného obrazu Leonarda da Vinci – Mona Lisa.

Mona Lisa v obležení turistů v Louvre
Mona Lisa v obležení turistů v Louvre – foto: Grey World

Ve sbírkách muzea Louvre najdete malířské a sochařské skvosty nebo sbírky starověkých památek z Egypta, antického Řecka nebo starého Říma. Před návštěvou si určete své priority, protože sbírky jsou opravdu obsáhlé.

Oficiální stránky muzea jsou: www.louvre.fr

Pokud plánuje návštěvu více muzeí v Paříži, a určitě to za to stojí, pořiďte si Paris Museum Pass, který vám umožní vstup do 60 muzeí a památek včetně Louvru. Ceny jsou podle dní na které je vydán:

  • 2 dny – €42
  • 4 dny – €56
  • 6 dní – €69

Zakoupit ho můžete na stanicích metra a v pobočkách Paris Tourist Office. Nebo si můžete koupit vstupenky přímo Louvre přes internet, případně přímo na pokladně, ale tam hrozí fronty.

Královský palác – Palais Royal

Palais Royal
Palais Royal – foto: Chris Yunker

Palác se sice kratší, ale bohatou a bouřlivou historií. Původně palác Kardinála Richelieua. Po jeho smrti přešel pod královskou správu. Své dětství zde prožil Ludvík XIV. V době Francouzské revoluce zde byla herna.

V roce 1815 palác získal Filip Orleánský a nechal ho přestavět. V současné době slouží vládním úřadů, jsou zde kanceláře Ministerstva kultury a sídlí zde Státní rada.

Prostranství před palácem zdobí moderní sochy a sloupy. Za palácem se rozkládají krásné zahrady Jardin du Palais Royal.

A nyní se vydáme do čtvrti Montmartre.

Bazilika Sacré-Coeur

Sacre-Coeur - foto: jfgalmiche
Sacre-Coeur – foto: jfgalmiche

Práce na slavné bazilice začali v roce 1875 a byla dokončena až v roce 1914. K jejímu založení se váže zajímavá historka: Dva pařížští obchodníci a katolíci přísahali za Prusko-francouské války ( 1870 ), že bude-li Paříž ušetřena, nechají postavit chrám zasvěcený svatému srdci Krista.

A skutečně se toho dočkali. Paříž, i když byla obléhána a kolem zuřila válka, byla ušetřena vpádu nepřátel. A oba obchodníci Alexander Legentil a Hubert Rohault de Fleury se dali do práce … .

Vejčitá kopule baziliky je po Eiffelovi věži druhý nejvyšší bod Paříže. Další primát drží zvon v 83 metrů vysoké věži zvonice. Zvon patří k nejtěšším na světě, váží 18,5 tuny, srdce zvonu pak 850 kg.

Krásná je také vnitřní i venkovní výzdoba. Interiéru dominuje Velká mozaika Krista nad klenutým oltářem. Hlavní vchod do baziliky Sacré-Coeur zdobí jezdecké sochy Jany z Arku a Ludvíka Svatého a vysoko nad nimi je socha Krista.

Moulin Rouge

Moulin Rouge
Moulin Rouge – foto:Hermann

Slavný pařížský klub a tančírna byla postavena v roce 1885. Tančírna je zde od roku 1900.

Moulin Rouge je symbolem pařížské zábavy, tance, kankánu a kabaretu. Typická silueta nočního klubu s větrným mlýnem se velmi často objevuje na různých plakátech a pohlednicích.

Dnes zde velká revue ve stylu Las Vegas s tancem a světelnými efekty nebo výstupy kouzelníků.

Celá čtvrť Montmartre je spjata s uměním, s umělci a bohémy.  Celá čtvrť je propletena křivolakými uličkami, schody a miniaturními náměstíčky. A vždy se zde dařilo zábavě. V ulicích potkáte mnoho pouličních malířů a prodejců suvenýrů.

Pompidouovo kulturní centrum

Pompidouovo kulturní centrum
Pompidouovo kulturní centrum

Nyní se vrací zpět, blíže k Seině, do čtvrti Beabourg a Les Halles, kde se nachází Pompidouovo kulturní centrum s Musée National d´Art Moderne.

Muzeum moderního umění, knihovny a centrum průmyslové designu to vše nachází v moderní budově Pompidouova centra. V muzeu je přes 45 000 děl ze všech oblastí umění – malířství, sochařství, grafiky nebo fotografie. Naleznete zde ucelený přehled moderních a soudobých děl.

Samotná stavba vás uchvátí svou zajímavou konstrukcí, kdy většina vodovodního a vzduchového potrubí a také výtahy a eskalátory jsou umístěné zvenčí.

Více na www.centrepompidou.fr

Překročíme ulici Rue du Temple a jsme ve čtvrti Marais, kde nalezneme další slavné pařížské muzeum – Musée Picasso. V této čtvrti je také Dům Victora Huga, zde prý napsal své slavné dílo Bídníci.

Place des Vosges

Place des Vosges - foto:  Guillaume Baviere
Place des Vosges – foto: Guillaume Baviere

Jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Dokonale symetrický tvar náměstí obklopené 36 domy z cihel a kamene zůstalo po 400 neporušené, i když má za sebou bohatou historii.

Pořádali se zde rytířské turnaje, v okolí bydleli významný politici a umělci ( kardinál Richelieu, spisovatel Hugo ).

Náměstí dal vybudovat v roce 1069 král Jindřich IV. a v domech okolo prostranství bydlela šlechta. Nejdříve se jmenovalo Place Royale, od roku 1800 se jmenuje Place des Vosges.

Place de la Bastille

Place de la Bastille
Place de la Bastille – foto: David Merrett

Slavné místo Francouské revoluce. Zde, na tomto místě, se nacházela slavná Bastilla. Byla dobyta 14.července 1789.

Starou věznici zde dnes připomínají pouze dlažební kameny na ulici Boulevard Henri a označují, kde se nacházely věže a opevnění.

Nedaleko náměstí se nachází moderní budova Opéra de Paris Bastille. Budova opery byla otevřena 14.7.1989 v den dvousetletého výročí dobytí Bastilly. Budova pojme až 2700 diváků a k dispozici je díky moderním technologiím 5 otáčivých jevišť.

Zde náš výlet po významných památkách a místech Paříže končí. Že jsem zapomněl na slavné Versailles? Nezapomněl. Versailles budou mít samostatný článek. Jako další zajímavá místa. Paříž, to je město na několik knih a návštěv … .

náhledové foto:  Thomas Claveirole

 

Dovolená v Paříži – Vybírejte z velké nabídky a zažijte Paříž dle svých představ!

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest