Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Sopky – nebezpečné i krásné hory

4430239217_550ac8023d_b

Není to tak dávno, v roce 2010, když erupce vulkánu Eyjafjallajökull na Islandu výrazně narušila letecký provoz nad Evropou a severním Atlantikem.

Letos v létě hrozí jiná islandská sopka svou aktivitou. Tentokrát je to vulkán Bárdarbunga. K datu sepsání tohoto článku uniká jen menší množství lávy a popel se v ovzduší zatím neobjevil.

Sopky

V názvu článku zmiňuji, že sopka je hora. Kuželovitá hora je typickým vzhledem sopky, jak si ji všichni představujeme. Ale to jen jeden typ sopky. Sopky máme také jako rozsáhlé krátery ( kaldery ), s tím se nejčastěji spojuje  supervulkán v Yellowstonském parku nebo jsou to kráterová jezera a po nimi se nachází magmatický krb. Známé jsou také podmořské sopky. Dále sopky rozlišujeme na:

  • explozivní
  • výlevné
  • smíšené

A je rozlišováno několik typů erupcí. Nebudeme se zde více zabývat touto tématikou dopodrobna. Ponechme to geologům a vulkanalogům.

Nejznámnější sopky

Většina Evropanů si pravděpodobně vybaví při slově sopka – Vesuv, tyčící se nad Neapolí v Itálii nebo Etnu na Sicílii. V Evropě je známá také sopka Stromboli na Liparech nebo Pico de Teide na Kanárských ostrovech. A samozřejmě nesmíme zapomenout na  islandské sopky.

Etna - foto:  andrea (flickr)
Etna – foto: andrea (flickr)

V Severní Americe je to určitě Hora St. Heleny (Mount St. Helens) na západě USA nebo mexické sopky Popocatépetl a El Chichón. Případně vulkán Kīlauea na Havajských ostrovech.

V Asii jsou známé Pinatubo na Filipínách nebo japonská hora Fudži. Mnoho činných sopek je na pásu indonéských ostrovů, například Semeru na ostrově Jáva, Kerinci na Sumatře nebo Gunung Rinjani na Lomboku.

V Africe je nejznámější hora Kilimandžáro – je to v podstatě horský masiv, který se skládá ze 3 ( nečinných ) stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo.

Sopky jsou zkrátka po celém světě. Známá je také sopka Mount Erebus v Antarktidě.

Ničivé erupce

Po celém světě je každoročně nějakým způsobem aktivních asi 50 sopek. Naštěstí pouze některé způsobí větší škody.

Největší katastrofu za posledních 30 let způsobila sopka Nevado del Ruiz v Kolumbii. Při jejím výbuchu v roce 1985 zahynulo přes 25 000 obyvatel okolních měst a vesniček.

Velmi často je popisován výbuch sopky Mount St. Helens v roce 1980, která je naštěstí v neobydlené oblasti ve státě Washington na západě USA. Během výbuchu bylo rozmetáno 2,8 miliardy m3 horniny a poničeny lesy na ploše přes 600 km2.

Mount St. Helens - foto:  Ewen Roberts
Mount St. Helens – foto: Ewen Roberts

Pokud se podíváme do historie, tak určitě vede výbuch sopky Vesuv v roce 79. Při ničivé aktivitě byla zničena města  Pompeje, Herculaneum, Oplontis a Stabie a zahynulo asi 16000 obyvatel. A Vesuv je stále aktivní …

Známý je také výbuch sopečného ostrova Krakatoa v Indonésii. V roce 1883 tam došlo k mohutnému výbuchu a k následným obřím tsunami. Ničivá aktivita sopky Krakatoa stále život 36 000 lidí.  Na původním místě postupně vzniká nová sopka Anak Krakatau.

Dost bylo ničení. Nyní si prohlédněme fotografie některých sopek a uvidíme, že v době jejich nečinnosti jsou to krásné kopce …

Manam Volcano, Papua New Guinea - foto: NASA Goddard Space Flight Center
Manam Volcano, Papua New Guinea – foto: NASA Goddard Space Flight Center
Popocatepetl - foto:  Paco Olvera Monterd
Popocatepetl – foto: Paco Olvera Monterd
Arenal, Kostarika - foto:  Justin Jensen
Arenal, Kostarika – foto: Justin Jensen
Mount Shasta, USA - foto: Loren Kerns
Mount Shasta, USA – foto: Loren Kerns
sopka na ostrově Oahu, Havaj - foto:  paul bica
sopka na ostrově Oahu, Havaj – foto: paul bica

 

úvodní foto: Fudži – autor: TANAKA Juuyoh

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: