Cesta kolem světa aneb po stopách Philease Fogga I.
|Podniknout cestu kolem světa je cílem nejednoho z cestovatelů. Poznat krásy Země na různých kontinentech a zároveň poznat lid, kulturu a zvyky v zemích po cestě okolo naší planety.
Tento článek je první ze tří, kde se seznámíme s Phileasem Foggem a jeho cestou kolem světa a podíváme se na různá místa, které projel na své cestě kolem světa a co by tam objevil dnes, pokud by se tam vydal. Vydejme se na Cestu kolem světa s Phileasem Foggem a začneme jeho představením:
Cesta kolem světa za 80 dní
Phileas Fogg je hrdina knihy Cesta kolem světa za 80 dní, kterou napsal slavný francouzský spisovatel Jules Verne. Vydal ji v roce 1873.
Hlavní zápletkou knihy, která je velmi populární i dnes a byla několikrát zfilmována, je sázka.
Sázku uskutečnil bohatý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg v londýnském Reformním klubu, jehož je členem, s ostatními členy klubu. Výše sázky byla 20 000 liber.
P. Fogg si přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Ale členové klubu mu nevěří. Na to vznikne výše zmíněná sázka.
„Je třeba uznat, pane Ralphe, že se vám povedl dobrý vtip,
když jste řekl, že se zeměkoule zmenšila. A tak tedy,
protože se dnes dá objet za tři měsíce…“
„Za pouhých osmdesát dni,“ řekl Phileas Fogg… .… „Sazím se o dvacet tisíc liber proti komukoli, že vykonám cestu kolem
světa za osmdesát dní nebo méně, to jest za tisíc devět set
dvacet hodin neboli za sto patnáct tisíc dvě stě minut.
Přijímáte?“
„Přijímáme,“ odpověděli pánové Stuart Fallentin, Sullivan,
Flanagan a Ralph …
A Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem vydává na cestu. V zádech je jim detektiv Fix, který viní Fogga z bankovní loupeže. Pan Fogg odpovídá popisu lupiče a o detektivovi v patách neví.
Plán cesty kolem světa
Odkud / Kam | Dopravní prostředek | Počet dnů |
---|---|---|
Londýn / Suez | vlak a loď | 7 |
Suez / Bombaj | loď | 13 |
Bombaj / Kalkata | vlak | 3 |
Kalkata / Hongkong | loď | 13 |
Hongkong / Jokohama | loď | 6 |
Jokohama / San Francisco | loď | 22 |
San Francisco / New York | vlak | 7 |
New York / Londýn | loď a vlak | 9 |
Celkem: | 80 |
Dnes při cestách kolem světa využíváme hlavně leteckou dopravu. V době cesty Philease Fogga byly zatím snem a o létajících strojích psal hlavně autor a stvořitel Fogga spisovatel Jules Verne.
První let letadlem s vlastním pohonem uskutečnili Bratři Wrightové v roce 1903, a až v roce 1927 uskutečnil Charles Augustus Lindbergh první sólo přelet letounem na trase New York – Paříž.
Startujeme …
Londýn a Reformní klub
Už za časů pana Fogga byl Londýn velkou metropolí a jedním z nejvýznamnějších měst na světě. Stejně je tomu i dnes.
A Reformní klub skutečně existoval a stále existuje. Byl založen v roce 1832. Reformní Club je soukromý členský klubu a najdete ho ve čtvrti Pall Mall v centru Londýna. Původně byl pouze pro muže, od roku 1981 jsou přijímány i ženy.
Reformní klub je na adrese: 104 Pall Mall, London, SW1Y 5EW, více na webu: www.reformclub.com
A co nevynechat při cestě do současného Londýna? Je těžké vybrat jen pár míst. Londýn díky jeho velmi bohaté minulosti i současnosti je plný zajímavých míst a památek, proto patří k nejvíce navštěvovaným městům světa. Přesto zkusím 10 tipů…
10 tipů pro Londýn
1.Moderní architektura – Milenium Bridge moderní pěší lávka přes Temži, zahrála si v jednom díle s slavným kouzelníkem Harry Poterrem nebo The Shard ( Střep ), nejvyšší budova Evropy ( 310 m vysoký mrakodrap )
2. London Eye – londýnské Oko, největší vyhlídkové kolo v Evropě. Je vysoké 135 m a nabízí úžasné výhledy na Londýn.
3. Trafalgar Square – toto slavné náměstí prý ročně navštíví až 15 mil. turistů. Patří k pěti nejnavštěvovanějším místům na světě. Socha admirála Nelsona na 56 m vysokém sloupu, National Gallery a kašny – úžasné místo uprostřed Londýna
4. Big Ben a Parlament – nejznámější věžní hodiny na světě a majestátní budova Parlamentu na břehu Temže.
5. Buckingham Palace – Buckinghamský palác je oficiální londýnské sídlo britského panovníka.
6. Wesminster Cathedral – Westminsterské opatství je chrám Anglikánské církve. Je tradičním místem korunovací, svateb a místem posledního odpočinku anglických panovníků.
7. Kensington Palace – Kensingtonský palác je královská rezidence v Kensingtonských zahradách v Londýnském obvodu Kensington a Chelsea.
8. Tower a Tower Bridge – Tower of London ( Tower ) krásná a zachovalá středověká pevnost. Panovníkům sloužila od roku 1066. Za hradbami se nachází palác, vězení, popraviště, kaple a v dnešní době také muzea. Tower Bridge je impozantní dvojitě zvedací most. Poslední londýnský most po proudu řeky.
9. Londýnské parky – Londýnské parky jsou vyhlášené. Projděte se po Hyde parku, Regent´s Parku, Kensington Garten nebo St. James´s Parku.
10. Londýnské metro – Londýnské metro je nejstarší podzemní dráha na světě ( od 1863 ). Systém téměř 300 stanic a přes 400 km tras. Denně přepraví přes okolo 2,7 mil lidí.
Omlouvám se ostatním památkám, muzeím a Sherlocku Holmesovi, že jsme je neuvedl. Londýn je na několik samostatných článků… . Londýn je ideální tip pro poznávací eurovíkend:
Letecký Eurovíkend v Londýně
Poznejte Londýn a užijte si krásný prodloužený víkend v jednom nejživějších měst světa plného památek, muzeí, parků a obchodů, … .
Nyní zpět k panu Foggovi a jeho sluhovi. Odjížděli z nádraží Charing Cross. V osm hodin čtyřicet pět se ozval hvizd píšťalky a vlak se dal do pohybu. Směr Dover a Calais. Dále projeli Paříž a dál směr Itálie.
10 symbolů Paříže
Eifellova věž Katedrála Notre Dame Katedrála Notre Dame ( foto: Julian Fong) Louvre Vítězný oblouk Zámek a zahrady ve Versailles Moulin Rouge Sacré Cœur Jardin du Luxembourg a Palais du Luxembourg La Défense Hôtel des Invalides, Dôme a Napoleonova hrobka Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.FacebookemailTwitterPinterest
V Itálii se v přístavu Brindisi nalodili na loď Mongolia a přes Středozemní moře se vydali k Egyptu, kde se chtěli Suezským průplavem dostat do Rudého moře, obeplout Arabský poloostrov a dál směr indická Bombaj.
Egypt a Suezský průplav
Pan Fogg bohužel neměl čas na své cestě poznat nějaké památky Egypta. Ale Vy pokud tam zavítáte si je nenechte ujít. Egypt je plný starověkých památek a v jejich čele se hrdě vyjímají Egyptské pyramidy.
Co vše můžete vidět a zažít v Egyptě si můžete přečíst v našem průvodci …
Pobřeží Rudého moře zase láká k úžasné dovolené v některém z četných hotelů na pobřeží. Pobřeží Rudého moře nabízí krásné pláže a teplé moře a krásným podmořským životem lákajícím ke šnorchlování a potápění.
Dovolená v Egyptě
Dovolená v Egyptě – levně – Vybírejte z velké nabídky a zažijte Egypt dle svých představ!
Suezský průplav je uměle vytvořený průplav, který je 163 km dlouhý a spojujíce Středozemní a Rudé moře. Je hranicí mezi Sinajem (Asie) a Afrikou. Umožňuje lodím cestovat ze Středozemního do Rudého moře bez obeplouvání Afriky.
Slavnostně byl otevřen v roce 1869 a nyní je pod egyptskou správou. Více o Suezském průplavu si přečtěte v samostatném článku:
Suezský průplav
Suez je 163 km dlouhý průplav v Egyptě spojující Středozemní a Rudé moře. Zkracuje tak cestu lodím při cestě z Asie do Evropy, nemusejí tak obeplouvat celý africký kontinent. Bohužel průplav je příliš malý a mělký pro moderní vysko kapacitní tankery, které jsou nuceni cestu okolo Afriky vykonat. I tak přináší Suezský průplav Egyptu velké bohatství. […]
Na pana Fogga a jeho sluhu v Suezu již čekal detektiv Fix. Tomu se ale nepovedlo pana Fogga zadržet a byl nucen se nalodit na Mongolii a pokračovat dále do Indie spolu s panem Foggem.
Pan Fogg se zatím ve své kajutě mohl zapsat do cestovního deníku:
Odjezd z Londýna ve středu 2. října v 8 hodin 45 minut 56večer.
Příjezd do Paříže ve čtvrtek 3. října v 7 hodin 20 minut ráno,
Odjezd z Paříže ve čtvrtek v 8 hodin 40 ráno.
Příjezd do Turína přes Mont Cenis v pátek 4. října v 6 hodin 35 minut ráno.
Odjezd Z Turína v Pátek v 7 hodin 20 ráno.
Příjezd do Brindisi v sobotu 5. října ve 4 hodiny odpoledne.
Nástup na Mongolii v sobotu, v 5 hodin odpoledne.
Příjezd do Suezu ve středu 9. října v 11 hodin dopoledne.
Zde se s panem Foggem a jeho sluhou rozloučíme. V další částí této minisérie článků, na který se můžete brzy těšit, budeme sledovat a představovat si jeho cestu po Asii.
Poznámka: v článku jsou citace z knihy: Cesta kolem světa za 80 dní – autor: Jules Verne