Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Ostrov Sokotra a Stromy dračí krve

6408238083_2de4c9b11e_z

Ostrov Sokotra

Tento jemenský ostrov je znám ze dvou důvodů, díky dračím stromům a díky bájnému Fénixovi. Proto je také obestřen různými záhadami a legendami.

Ostrov leží v Arabském moři východně od Afrického rohu a jižně od Arabského poloostrova. Rozloha ostrova je 3796 km² a žije zde přes 40 tis. obyvatel. Správně spadá pod Jemenskou republiku.

Ostrov je součástí malé souostroví, které tvoří velký ostrov Sokotra a jeho menší sousedé Abd al–Kuri (162 km²),  Samha (45 km²) a Darsa (10 km²).

Ostrov je díky své poloze a velmi řídkému leteckému spojení takřka izolován od okolního světa. Na Sokotru tak zavítá jen velmi málo turistů. Proto se zde nachází téměř nedotčená velmi zajímavá přírodní oblast. Oblast ostrova byla v roce 2008 zapsána v seznamu UNESCO jako rezervace Světového přírodního dědictví prvořadého významu.

 

Bájný Fénix

Ve starověku vznikla legenda, že právě ostrov Sokotra je hnízdištěm bájného Fenixe, zde měl své ohnivé hnízdo. Odtud každých 500 let vylétával. Vydal se do Egyptské Heliopole, kde se znovu zrodil z vlastního popela, aby pak mohl obletět lidská obydlí a svými žhavými perutěmi je obdarovat životodárným ohněm.

Dračinec rumělkový – Strom dračí krve

Strom Dračí krve
Strom Dračí krve – foto: Rod Waddington

Dračinec rumělkový (Dracaena cinnabari) – strom dračí krve, je strom s velmi zajímavým tvarem koruny a větví.

Tento přerostlý příbuzný nám známé v domácnostech často pěstované pokojové draceny, roste pouze na tomto jemenském ostrově.

Dorůstá výšky 6–11 metrů, výjimečně 20 m, má nezaměnitelnou deštníkovitou korunu a roste na pastvinách, skalních svazích, v hájích a lesích. Jeho růst je velmi pomalý.

Proč se mu říká strom dračí krve

Svůj název nebo lépe řečeno přezdívku dostal podle červenohnědá pryskyřice zvaná též „dračí krev“, která ze stromu vytéká při poranění. Pryskyřice má následující využití:

  • v léčitelství
  • jako barvivo
  • jako složka laků, jenž se užívají k výrobě hudebních nástrojů

V léčitelství se pryskyřice používala již za dob starověkého Říma,  římští ranhojiči ji využívali jako prostředek proti zánětům, antiseptikum.

Legenda o drakovi

Název stromu se odvozuje od barevné pryskyřice a podle legendy také ke krvi slona a draka … .  V legendě se praví:

„Bylo, nebylo, v každém případě velmi dávno se na ostrově utkali v boji slon a drak. Během zápasu se drakovi podařilo vysát slonovi většinu krve a ten, v poslední bojové křeči, srazil draka k zemi a rozdrtil jej. Jejich společná krev potřísnila půdu, ze které vzápětí vyrostl strom Dračí krve.“

Na ostrově rostou další zajímavé rostliny:

  • Kadidlovník pravý (Boswelia sacra) – strom vysoký 2 až 8 metrů, obsahující vzácnou vonnou pryskyřici – kadidlo.
  • Myrhovník pravý (Commiphora myrrh) – subtropický keř obsahující vzácnou vonnou pryskyřici – myrhu
  • Okurkovník (Dendrosicyos socotranus)
  • Lahvovník (Adenium obesum socotranum)

úvodní foto: Gerry & Bonni


Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Tags: