Po stopách zlaté horečky a za krásou Aljašky
|Vydejte se na dalekou cestu za poznáním severozápadu USA, a míst spojených se Zlatou horečkou.
Co vás čeká? Krásy přírody několika národních parků a jihu Aljašky, pozorování medvědů Grizzly při lovu lososů, plavba za kosatkami, návštěva Dawson City, centra zlaté horečky … .
Kompletní přehled o zájezdu a cenách naleznete zde: ZE SEATTLU DO ANCHORAGE
1. den PRAHA – SEATTLE
Odlet z Prahy do Seattlu, nocleh.
Seattle
Seattle je největším městem amerického severozápadu. Leží ve státě Washington, asi 180 km jižně od hranic s Kanadou. Město obklopují vody zálivu Puget Sound a Washingtonského jezera.
Od začátku 80. let minulého století nese přezdívku Smaragdové město ( město i celá oblast charakteristické svou zelení ). Seattle bývá také titulován jako Brána Aljašky.
V Seattlu byly například založena společnosti Boeing, Microsoft, Amazon.com nebo Starbucks.
Dominantou města s více než 600 tis. obyvateli je věž Space Needle.
Seattle byl poprvé osídlen 14. listopadu 1851, K výraznému rozvoji města pak přispěla zlatá horečka na Klondiku v roce 1897.
2. den SEATTLE
Prohlídka města včetně Pioneer Square s historií zlaté horečky či tržnice Pike Place Market. Výlet na věž Space Needle. Odjezd do NP Mt. Rainier, nocleh.
3. den NP RAINIER – POBŘEŽÍ PACIFIKU
Prohlídka NP Mt. Rainier obklopeného vodopády a ledovci. Odjezd k Pacifiku do NP Olympic, nocleh v Aberdeen.
4. den NP OLYMPIC
Deštné pralesy, alpinské louky, stáda losů, šokující pohled z Hurricane Ridge na 60 ledovců a mezi nimi obr Mt. Olympus. Nocleh v Port Angeles.
5. den PORT ANGELES – VICTORIA
Přesun trajektem do metropole Britské Kolumbie, Victorie. Prohlídka města a přístavu s hotelem Empress, kde se odpoledne konají téměř rituální anglické čaje. Návštěva majáku Fisgard Island.
6. den KOSATKY – DUNCAN – NANAIMO
Ráno plavba za kosatkami (fakultativně). Pak cesta do Duncanu, města totemů a domova komunity indiánů kmene Cowichan. Pyšní se hned dvěma unikáty: nejširším totemem a největší hokejkou světa (63 m). Nocleh v Nanaimu.
7. den NANAIMO – PORT HARDY
Odjezd přes údolí Nimpkish se zastávkou v Telegraph Cove, osadě postavené z velké části na dřevěných pilířích nad hladinou moře. Nocleh v Port Hardy.
8. den PORT HARDY – PRINCE RUPERT
Plavba lodí členitými fjordy. Dojmy z přírodní scenérie umocní setkání s velrybami. Nocleh v Prince Rupert.
9. den PRINCE RUPERT – HYDER
Cesta kolem vrcholků Seven Sisters do Stewartu a Hyder. Hyder, dříve prosperující důlní městečko, je dnes přezdívané jako „Nejživější město duchů“. Návštěva ledovce Bear. Nocleh ve Stewart.
10. den HYDER – WATSON LAKE
Ráno možnost pozorování medvědů Grizzly při lovu lososů (bez záruky). Cesta pravou kanadskou divočinou se zastávkami na focení do Watson Lake. Prohlídka “háje značek”, nocleh.
11. den WATSON LAKE – SKAGWAY
Odjezd do Skagway, které na přelomu let 1897 – 1898 zavalili zlatokopové, dobrodruzi, desperáti či prostitutky. Prohlídka města. Nocleh ve Skagway.
12. den LAKE BENNETT – CARCROSS
Cesta historickým vlakem přes průsmyk White Pass. Zastávka u „nejmenší“ pouště světa v Carcrossu, cesta pokračuje k jezeru Bennett a dále do Whitehorse, metropole Yukonu, nocleh.
13. den WHITEHORSE – DAWSON CITY
Cesta po Klondike Highway do Dawson City, centra zlaté horečky. Kdo vyrazí do města, zjistí, že se tu moc nezměnilo – hazard a kankánová děvčata čekají.
Dawson City – centrum zlaté horečky
Dawson City je malé městečko, které má necelých dvatisíce stálých obyvatel, ale ročně jsem přijede přes 60 tis. turistů, které lákají památky a celá historie spojená se “ zlatou horečkou“, která zde vyvrcholila v roce 1898, kdy žilo ve městě přes 30 000 zlatokopů a dobrodruhů.
Dawson City je město ležící na řece Yukon. Řeka 3 190 km dlouhá a povodí má rozlohu 855 000 km².
Více o zlaté horečce na Klondiku se dočtete například na Wikipedii, kde je zpráva o Zlaté horečce pěkně zpracována.
⇒Kompletní přehled o zájezdu a cenách naleznete zde: ZE SEATTLU DO ANCHORAGE
14. den KLONDIKE – BONANZA CREEK
Pěší výlet k soutoku řek Yukon a Klondike, návštěva hrobu českého polárníka Jana Eskimo Welzla. U Králičího potoka uvidíme obří rypadlo na těžbu zlata a na vlastní kůži si vyzkoušíme rýžování v potoce Goldbottom Creek. Prohlídka muzea v Dawsonu, nocleh.
15. den DAWSON CITY – GLENNALLEN
Nebýt zlata, byla by tato místa dlouho známá jen kartografům. Po cestě do NP Wrangell-St. Ellias možnost pozorovat aljašskou přírodu. Nocleh v Glennallen.
16. den NP WRANGELL-ST. ELLIAS
Odjezd do NP Wrangell-St. Ellias, ná-vštěva. Zastávka v Chitině s lososími pa-stěmi na řece Copper. Cesta do McCarthy, případně Kennikotu, kdysi centra těžby mědi u ledovce Kennikot.
17. den GLENNALLEN – NP DENALI
Odjezd do Chugach Mountains. Za dobrého počasí uvidíme nejvyšší horu Severní Ameriky Mount McKinley. Po cestě ná-vštěva farmy pižmoňů v Palmeru (fakult.). Nocleh v blízkosti NP Denali.
18. den NP DENALI
Cesta do nitra NP Denali. Na trase čeká řada zastávek spjatých s pozorováním losů, karibů, medvědů, vlků, ovcí aljašských a jiných obyvatel Aljašky. Večer fakultativně možnost raftingu na řece Nenana. Nocleh v blízkosti NP Denali.
Anchorage
Anchorage je aktuálně největší městem na Aljašce, žije zde okolo 300 tis. obyvatel.
Město bylo založeno roku 1914, když k němu dorazila Aljašská železnice. Dříve zde žili pouze eskymáci, průzkumníci a různí dobrodruzi.
Hlavní rozmach nastal na konci šedesátých let dvacátého století po objevení bohatých nalezišť ropy. Své pobočky si zde otevřely největší ropné společnosti a město díky příjmům z ropy bohatlo a rozrůstalo se. Dnes je z něj také hlavní vstupní brána na Aljašku.
19. den NP DENALI – ANCHORAGE
Přejezd do Anchorage. Zastávka ve Wasille, kde se dozvíme o proslulém běhu psích spřežení Iditarod, nocleh.
20. den ODLET DO PRAHY
21. den PŘÍLET DO PRAHY
Kompletní přehled o zájezdu a cenách naleznete zde: ZE SEATTLU DO ANCHORAGE