Suezský průplav
|Suez je 163 km dlouhý průplav v Egyptě spojující Středozemní a Rudé moře.
Zkracuje tak cestu lodím při cestě z Asie do Evropy, nemusejí tak obeplouvat celý africký kontinent. Bohužel průplav je příliš malý a mělký pro moderní vysko kapacitní tankery, které jsou nuceni cestu okolo Afriky vykonat. I tak přináší Suezský průplav Egyptu velké bohatství.
Jeho stavba začala v roce 1858 a po jedenácti letech stavby byl slavnostně otevřen 17. listopadu 1869. Stavbu řídila a koncesi na průplav vlastnila společnost Compagnie universelle du canal maritime de Suez, která kanál stavěla. Ta byla založena 1857 za účasti investorů z Francie, Itálie, Rakouska, Egypta, Ruska i USA. V roce 1875 se Británie stala největším akcionářem, když převzala podíl vládnoucího Ismália Paši.
Suezský průplav se stal velmi strategickým místem. V roce 1888 Konstantinopolská smlouva prohlásila Suezský kanál za neutrální území pod správou Velké Británie a zaručila volný průjezd všem zemím v době míru i války. Toto v podstatě trvalo až do roku 1954, kdy prezident Gamal Násir kanál znárodnil, vypukla Suezská krize a kanál byl uzavřen. Několikrát byl na krátkou dobu otevřen, ale díky válkám mezi Egyptem a Izraelem byl kanál spíše uzavřen než průjezdný.
Plnému otevření došlo až v roce 1975.
Ročně propluje Suezským kanálem přes 20 000 lodí. Největší povolený výtlak je 240 000 tun.
Největší povolené rozměry lodi jsou:
- délka neomezena
- maximální ponor 20,1 m pří maximální šířce 50 m
- maximální ponor 12,2 m pří maximální šířce 77,5 m
- maximální výška lodi je omezena na 68 m mostem přes Suezský průplav.