Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Tradiční a krásná krkonošská hřebenovka

Vzhůru do hor. Mám pro Vás krásnou a dá se říci i tradiční hřebenovku v západní části Krkonoš. Jde o pěší celodenní výlet. Ideální tůra pro krásné slunečné dny.

Start a cíl – Horní Mísečky

Start i cíl je na Horních Mísečkách ( 1000 n.m. ). Je zde velké parkoviště, výlet je v podstatě do kruhu a nemusí tak řešit dopravu zpět z nějakého vzdáleného cíle.

Horní Mísečky jsou v zimě významné lyžařské středisko. Od jara do podzimu můžeme využít Horní Mísečky jako start a cíl naši výletů v této části Krkonoš. Lze odtud vyrazit na pěší i cyklo výlet.

Vyrážíme směr Vrbatova bouda, po žluté.

Cesta k Pramenům Labe

Po žluté postupně vystoupáme k Vrbatově boudě. Necelých 200 m do mírného kopečka od boudy je Mohyla Hanče a Vrbaty, která zde připomíná smrt těchto dvou lyžařů v památném lyžařském závodě v roce 1913.

Od Vrabatovy boudy jdeme po červené. Tato část je po náhorní planině. Na jedné straně máme louky na planině – Hančovu a Pančaskou louku, po pravé ruce strmý sráz a nádherné výhledy.

Postupně míjíme: Hančův pomník, Pančavský vodopád a Ambrožovu vyhlídku s nádherným výhledem na Medvědín, Labský důl, Studniční a Luční horu.

Pančavský vodopád
Pančavský vodopád

Dorazíme k Labské boudě, kontroverzní krkonošský hotel. Historie boudy sahá do roku 1830, kdy zde byla postavená malá chata. Ta se postupně rozrůstala. Přestavěl ji hrabě Jan Harrach.  Bouda 6.11.1965  kvůli neopatrnému zacházení řemeslníků s benzínovou lampou vyhořela. Následně začala stavba železobetonového hotelu. V současnosti dochází k částečné rekonstrukci.

Od Labské boudy jdeme k Pramenům Labe.

Pramen Labe

Zde na labskou louce pramení naše největší řeka Labe. Na místě je postavena zeď, kde jsou vyobrazeny erby měst, kterými Labe protéká na své cestě do Severního moře. Řeka je dlouhá 1154 Km.

Stoupáme na hřebeny

Od Pramene se vydáme na cestu do kopce. Směr Violík , po žluté a následně po červené.

Violík ( 1472 m ) , vrch kuželovitého tvaru, v okolí vrcholu se rozprostírají suťová a kamenná moře.

Violík
Violík

Cesta vede po hranicích s Polskem, a tak chvíli jdeme po české a chvíli po polské straně. Po červené ( Cesta česko-polského přátelství ) dojdeme ke Sněžným jamám.

Sněžné jámy a nad jejich útesem stojící chata Wawel jsou skvělým místem pro zastávku. Okolo Sněžných jam se nedá jen tak projít. Nabízejí nádherné výhledy. Z výšky okolo 200 m shlížíme na jámy na ledovcová jezírka a dále do okolí.

Sněžné jámy
Sněžné jámy

A míříme dále po červené. Po kamenitém chodníku obejdeme nejvyšší horu na trati dnešního výšlapu – Vysoké kolo ( 1509 m ) a vystoupáme na Velký Šišák ( 1410 m ). Kdo chce, může si odtud zkrátit trasu a vydat se po modrý k Martinovce a sejít dolů do Špindlerova Mlýna. My ostatní pokračujeme dále po hřebenech. Na Mužské kameny (1417 m ) a Dívčí kameny ( 1414 m ).

Špindlerův Mlýn

Nyní se bude cesta již svažovat a budeme klesat. Dostaneme se k Špindlerově boudě, která je v sedle nad Špindlerovým Mlýnem. Odtud sejdeme z kopce po zelené k soutoku Labe a Bílého Labe a dále po modré do centra Špindlerova Mlýna.

Špindlerův Mlýn je naše nejznámější lyžařské středisko.

“ Celkem 14 lanovek a vleků zajišťují přepravní kapacitu 17 500 lyžařů za hodinu. S jedním skipasem je možno lyžovat na více jak 25 km upravených sjezdovkách na 4 různých lyžařských resortech Svatý Petr, Medvědín, Horní Mísečky, Labská.“ ( zdroj: Wikipedie )

Nejen v zimě je Špindlerův Mlýn atraktivní. I přes další roční období zde lze najít dost zábavy a pro sportovce a turisty.

A hurá do cíle

Ano, na závěrečnou část potřebujeme nadšení. Čeká nás závěrečné stoupání zpět na Horní Mísečky.

V centru Špindlerova Mlýna najdeme červenou a po ní se vydáme vzhůru. A dorazíme k autu na parkovišti na Horních Mísečkách.

mapa - pěší hřebenovka

Při cestě máme dvě možnosti, jak si cestu ulehčit a do kopce se nechat vyvést:

  1. První možnost je hned na začátku, kdy se můžeme, v letním období, nechat vyvést na Zlaté Návrší u Vrbatovy boudy autobusem. Dolní zastávka na Mísečkách je nedaleko Jilemnické boudy.
  2. Druhá možnost je na konci cesty. Ze Špindlerova Mlýna se necháme vyvést na Medvědín lanovkou a z Medvědína seběhneme dolů na parkoviště do Míseček.

Celodenní výlet je za námi. 25 km náročné tůry po hřebenech Krkonoš. Trasa je docela náročná, po cestě nastoupáme cca 1000 výškových metrů, ale nádherné výhledy a čistý vzduch nás odmění za naši námahu.

foto:autor

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest