Výlet do botanické zahrady
|Kam na výlet? Jedním z cílů může být botanická zahrada nebo arboretum. V Čechách a na Moravě je jich několik a milovníkům přírody a zahrad mají co nabídnout.
Arboretum, botanická zahrada nebo dendrologická zahrada nám nabízejí ukázky různých okrasných rostlin a dřevin. Vidíme je v plném růstu a můžeme tak lépe vybrat rostliny do své okrasné zahrady.
Tyto velké a veřejnosti přístupné zahrady jsou velké ucelené sbírky rostlin.
Botanické zahrady jsou odborné instituce, které mají za cíl uchovávat vědecky dokumentované a vedené sbírky rostlin. Podobně je tomu i u dendrologických zahrad.
Arboretum je sbírka rostlin, některá jsou specializované na jednotlivé rody.
Botanické zahrady mají u jednotlivých rostlin a dřevin cedulky a štítky s jejich jménem, což návštěvníkům usnadňuje identifikaci a slouží, například studentům jako učební pomůcka. Většinou jsou krajinářsky upraveny a návštěvník může načerpat inspiraci.
Botanická zahrada v Praze
V České republice asi nejznámější botanická zahrada je v Praze Troji nedaleko pražské Zoo. Byla založena v roce 1969. Rozkládá se na ploše asi 50 ha. Zahrada je členěna do několika částí a sekcí, například:
- Vinice sv. Kláry
- Japonská zahrada
- Ornamentální zahrada
- Pivoňková louka
- Mokřady
- Lesní biotopy
- a další.
V pražské botanické zahradě je také Skleník Fata Morgana. Tropický skleník je rozdělen na tři části v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.
Otevírací doba
Duben | 9.00 – 18.00 |
Květen až září | 9.00 – 19.00 |
Říjen | 9.00 – 17.00 |
Listopad až únor | 9.00 – 16.00 |
Březen | 9.00 – 17.00 |
Vstupné
- Dospělí: 50 Kč
- Děti 6-15 let: 25 Kč
O botanické zahradě v Praze a sousední zoologické zahradě si přečtěte samostatný článek: Pražská zoologická a botanická zahrada
Botanická zahrada Liberec
Nejstarší botanická zahrada v ČR. Botanická zahrada Liberec se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Byla založena v roce 1895. Je rozdělena na skleníkovou a venkovní část.
Skleníková část nabízí ukázky rostlin z 13 rozličných botanických témat. Venkovní část je přizpůsobenu podhorskému klimatu v Liberci a dominuje mu velké aplinium.
Otevírací doba
Otevřeno je každý den ( Po – Ne )
- 8 – 16 hod. během zimního času
- 8 – 18 hod. během letního času
Vstupné
- Dospělí ………………………….140 Kč
- Žáci a studenti ……………….. 70 Kč
Botanická zahrada a arboretum Brno
Botanická zahrada a arboretum je výukové a účelové zařízení Mendelovy Univerzity v Brně, byla založena v roce 1938. Celková rozloha zahrady je 11 ha.
Celá zahrada je rozdělena do5 částí a disponuje sbírkou:
- 4 000 taxonů orchidejí,
- 300 tillandsií,
- 2 000 trvalek,
- 350 kultivarů velkokvětých kosatců,
- 500 skalniček
- 4 000 dřevin.
Otevírací doba
pracovní dny 7-15 hod.
Vstupné
- Dospělí: 50 Kč
- Děti 6-15 let: 30 Kč
Botanická zahrada Brno
Patří pod Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Začala se budovat krátce po založení fakulty po roce 1924. V současné době má zahrada 1.100 m2 skleníků se sbírkami tropických a subtropických druhů. Venkovní část je na ploše cca 1,5 ha. Venkovní plocha je rozčleněna do různých sekcí.
Otevírací doba
- říjen až březen: denně od 9 do 15 hodin včetně skleníků.
- duben až září:ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 16 hodin. Skleníky jsou otevřeny po celý týden od 9 do 16 hodin.
Vstupné
- Dospělí: 50 Kč
- Děti: 25 Kč
Dendrologická zahrada Průhonice
Zahrada je řešena v přírodně krajinářském slohu. Byla založena v roce 192 a v současnosti spadá pod Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.
Zahrada je rozdělena do sedmi prohlídkových okruhů:
- Základní okruh – cca 2 km procházek, představuje návštěvníkům nejstarší centrální partie zahrady a nejatraktivnější místa. Je bezbariérový.
- Velký okruh – 4 km
A dále na 5 okruhů dle ročních období, kde vždy obdivuje rostliny, kterou jsou v dané období něčím zajímavé:
- Předjaří
- Jaro
- Léto
- Pozdní léto
- Podzim
Otevírací doba:
Zahrada je otevřena vždy od prvního úterý v dubnu (případně od 1.4.) do poslední neděle v říjnu, 9 – 19 hod, ( duben, říjen 9-18 hod ).
Vstupné
- Dospělí: 50 Kč
- Děti: 25 Kč
Průhonický park
Přírodně krajinářský park o rozloze 250 ha založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Nejdnáse v pravém smyslu o botanickou zahradu, ale Průhonický park mimo významu umělecko-historického, je velmi cenný i dendrologicky, jako sbírka domácích a cizokrajných dřevin – okolo 1600 druhů. Výjimečná je sbírka rododendronů čítající okolo 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech.
O Průhonický park pečuje Botanický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i..
Otevírací doba:
Park je otevřen je denně, v letních měsících již od sedmi hodin.
Vstupné
- Dospělí: 50 Kč
- Děti: 30 Kč
Arboreta a zahrady u zahradních center
Toto byl přehled známých veřejných institucí. Některé soukromé zahradnické firmy a zahradní centra budují své ukázkové veřejně přístupné zahrady. A pomáhají tak svým zákazník s výběrem rostlin a zároveň jsou tyto zahrady referencí na jejich zahradnickou práci a zahradnický um. V neposlední řadě i jako lákadlo pro zákazníky, které si po návštěvě okrasné části zakoupí rostliny v zahradním centru. Může například zmínit:
Arboetum Šmelcovna – součást velkého zahradního centra v Boskovicích. Provozní doba arboreta: od 15.3. do 15.11: út – ne: 9:00 – 17:00 h.
a vstupné je dobrovolné.
Tonja – japonská zahrada – ukázka zahrady upravená v japonské stylu v zahradním centru v Uherském Hradišti. Otevírací doba je Po-Pá: 8-17 hod., So: 8-16 hod., Ne: 9-16 hod.
BonsaiCentrum Libčany – zahradní centrum se specializací na bonsai a japonské zahrady. Nabízí ukázky bonsaí a různých doplňků do japonských zahrad, včetně kurzů pěstování a tvarování bonsaí. Otevírací doba: Úterý – Pátek 10,00 – 18,00, Sobota 10,00-18,00
Vydejte za poznáním krásných botanických zahrad. Načerpejte inspiraci pro svou zahradu.
Jaké zajímavé zahrady a arboreta jste navštívili Vy? Můžete doporučit a napsat do komentářů…
zdroj: www stránky botanických zahrad, foto:Aktron