Zajímavé pražské stavby
|Zajímavá Praha? Aha!
Kromě klasických památek, které nejspíše každý Čech zná, nabízí Praha i zajímavější stavby a místa, které stojí za to vidět. Vydejte se teď s námi na virtuální procházku a třeba se inspirujete pro příští výlet.
Tančíš, tančím, tančíme aneb Tančící dům
Jednou z velice zajímavých a populárních staveb v Praze je právě Tančící dům. Svou architekturou zaujme kdejakého kolemjdoucího. V dnešní době se jedná vlastně o budovu plnou kanceláří, která se nachází na břehu Vltavy. Konkrétně se jedná o roh Rašínova nábřeží. Základní kámen budovy byl položen 3. září roku 1994. Pojmenování Tančící dům nese budova díky svému tvaru – vypadá, jako kdyby tančila.
Petřín aneb Paříž v Praze
V Paříži je nejromantičtějším místem Eiffelova věž, u nás se všichni zamilovaní scházejí na Prvního máje na Petříně. Petřínská rozhledna je označována za malou Eiffelovku, což je možná také důvodem, proč patří Petřín zamilovaným. Věž u nás vyrostla roku 1891 a stavba zabrala pouhé čtyři měsíce. Společně s Eiffelovou věží a Chrysler Building nyní tvoří jednu velkou světovou rodinu. V okolí Petřínské rozhledny se rozkládají krásné Petřínské sady, které jsou jako stvořené pro odpočinek a romantiku.
Zajímavý soused Petřínské rozhledny
Když se někdo vydá na Petřín, velmi často se zastaví také v zrcadlovém bludišti, které se u něj nachází. Ještě zajímavějším sousedem je ovšem Hladová zeď, která byla v dřívější době součástí pražského opevnění. Její název se pojí s legendou, která vypráví o době hladomoru, který Pražané zvládli překonat díky tomu, že je Karel IV. přizval k její výstavbě a lidé si tak zajistili obživu. Část dnešní zdi tvoří i základ kopule hvězdárny na Petříně.
Barrandovské terasy – nebezpečno s krásou
Dříve to byla luxusní restaurace, řada kaváren, vyhlídka na Prahu a také místo, kde si zaplavat. Barrandovské terasy zde vítaly především pražskou smetánku a filmové hvězdy. Někdo by možná tvrdil, že ačkoliv bylo toto místo dřív nádherné, je v dnešní době ještě mnohem zajímavější.
Bohužel tomuto místu nebylo přáno a prožívalo jednu krizi za druhou. První přišla roku 1939 s příchodem Němců, další rána se dostavila v roce 1952 a i přes veškerou další snahu o obnovení krásného místa se od roku 1997 o Barrandovské terasy nikdo nestará.
Nyní jsou Barrandovské terasy lákadlem fotografů a urbex průzkumníků, kteří sem rádi zavítají a podívají se na zchátralé zbytky budov.
úvodní foto: Petřín. Růžový sad, kostel svatého Vavřince, Petřínská rozhledna ( autor: cs:ŠJů )